.....:::angelweb:::....

   MySpace and Orkut Rose Glitter Graphic - 6

  Szp rzss napot kvnok mindenkinek!

  

  Ezt olvasd el mieltt rendelsz!    

   

  

  
   

    

  

 

  Idzetek

  szerelem

  szeretet

  jsg

  csald

  boldogsg

  megbocsts

  remny

  trelem   

 

    

tndrek

Ha nem ismered mg tndreket, olvasd el rluk az itt rtakat, ismerd meg ket!! Krlek ne msold le az oldalrl az rst. Forrs: Wikipdia

 

Tndrek   

A tndr kpzeletbeli ni alak, gyakran fldntli lny; meskben gyakran szerepel.

Sophie Anderson festmnye

A sz eredete

A tndr etimolgija nem tisztzott – vannak, akik egy sumer szgykt ismernek fel benne (dingir sumer nyelven „isten(sg)”, „g” jelents; egybknt ugyanebbl a szbl vezetik le a tenger-t is), st a magyar npmesk Tndr Ilonjt is egy sumer isten nevbl szrmaztatjk (Dingir Ilama). (Br Lajos, Topa Gyula Dezs) (A dingir a sumer "tlet" s "hozni" szavak sszettele. [1]) Msok trk eredetnek mondjk. (Kiszely Istvn)

Els adatunk a 15. szzadi Mncheni kdexbl ismert: "s k [a tantvnyok], hogy ltk t [Jzust] a tengeren jratta [jrni], alajtk [vltk, gondoltk] tet tndrletnek s vltnek." A kzpkorban a "ksrtet" mellett ms, kimondottan negatv jelentsekben hasznltk, mint Szenczi Molnr Albert magyar-latin sztra (1604) mutatja: "szrny, csodalny; varzsl; szemfnyveszt"; "az, aki knye-kedve szerint szerint klnfle alakot tud lteni". Ezek alapjn rthet a sz jelzi hasznlata, "gyorsan elml, semmibe vesz, rpke, tnkeny" rtelemben (rtSz.), mely fknt a klti nyelvre jellemz: pldul mint "vltozkony" Berzsenyinl: "Tndr szerencsnk vltozand, / Hol mosolyog, hol utlva nz rnk.")

A tndr a folklrban

Szerepk, helyk, szrmazsuk a klnbz mitolgikban

A tndrek, mint csods mitolgiai s mesei alakok igen npes csaldft s szertegaz trtnetet tudhatnak maguknak. Maga az alak szinte minden npnl megtallhat valamilyen formban. Az indiai npektl az irniakon t a knaiakig egyarnt elfordulnak a hiedelemvilgokban olyan varzslatos lnyek, melyek rt vagy j szndkak, s a ltezs egy magasabb, vagy legalbbis embertl klnll rszn foglalnak helyet, ugyanakkor az isteni szfrt mg nem rik el. Az eurpai folklrban betlttt helyk s megformlsuk korszakonknt vltoz, de npenknt, ha nem is egyforma, azrt legalbbis hasonl. Ennek oka elssorban trtnelmi, a grg kultra rmaiba trtn tszivrgsnak, a rmai birodalom terjeszkedsnek, majd a kzpkori keresztny egyhz egysgest trekvseinek, valamint a renesznsz antikvits irnti tiszteletnek ksznhet.

A latin fatum, sors, vgzet sz fata tbbes szm alakjbl szrmazik a tndrt jelent francia fe, a nmet Fee, az angol fairy. A fatum, a vgzet istenni, a Prkk a grg mitolgibl kerltek t a rmaiba, eredetileg teht k voltak ez emberi sors fonalt szv Moirk. Legtbbszr az istenektl fggetlen vagy akr az istenek felett ll alakokknt kpzeltk el ket. Ugyanakkor magnak a tndrnek j nhny tpusa igen ers sszefggst mutat a szintn grg nimfkkal. Elssorban azok a vltozatok mutatnak sok hasonlsgot a nimfk klnbz formival: najdokkal, nereidkkal, drydokkal, melyek tavi vagy vzi, illetve erdei tndrknt szerepelnek; ezeket a formkat Artemisz/Dina vadszistensgek szerepkre s alakja is formlta. Emellett kialakulsukra a rmai geniusok, jsgos szellemek is hatssal lehettek.

Mivel minden np a maga vilgt sok mesei, varzslatos lnnyel npestette be, gy elkerlhetetlen volt az, hogy a klnbz kultrk tallkozsakor az alakok keverednek. gy trtnt ez a tndr esetben is, hiszen az Eurpban l npek: keltk, germnok, szlvok szintn rendelkeztek a grg nimfkhoz, Moirkhoz, a rmai Prkkhoz, geniusokhoz hasonl, de azoktl nmileg eltr csods alakokkal, pl. a germn Nornk, valkrk, a skandinv trollok, a Balkn tndrei: a dlszlv vila s szamodiva, szamovila, az albn, romn zin, zna (legltalnosabb romn tabunevkn fele). Az ma mr ennyi v tvlatbl gyakorlatilag kiderthetetlen, hogy az egyetemes kultrtrtnet egybknt is igen vltozatos s korszakonknt vltoz tndrbrzolsban mely np mennyit tudhat magnak.

A kelta hiedelemvilg tndrei

Az angol/r tndreket elssorban a kelta mitolgia hiedelemvilga formlta. Maga a sz, fairy ma a kztudatban, angolszsz nyelvterleten egy olyan apr tndrt jelent mely szrnyakkal rendelkezik, megvan a maga klnll kis vilga, emberekkel csak kivteles alkalmakkor rintkezik, nagyon hasonl az r mesk igen kedvelt csnytev, kincsrz manjhoz. Az r-kelta tndrek vilga azonban nem ilyen egyszer. Rengeteg fajtjt klnbztetik meg: banshee (hallhrnk), finn (csnytev szellem), gnoll, gnm, kobold, bnyaman, brownie vagy bwca, s mg rengeteg a tndrektl nehezen megklnbztethet szellem, trpe, vzi tndr, sell s egyb furcsa flszerzet. A rek trtnelmben s a mitolgijban is vltozatos kpet mutatnak ezek a lnyek. A szigeten l, az r szigetet az r-gaelek eltt benpest varzserej npek harct s emlkt az n. mitolgiai ciklus, mondakr rzi. Ebben nagy szerepet kapnak az akkor lt varzslatos lnyek, akik az r hdts utn fldalatti regekben s barlangokban l tndrnpp, a sdekk vltak. Ennek a npnek (melyet korbban Tuatha D Danannak is neveztek) az uralkodja, a Dagda s leszrmazottai tovbbra is kzponti helyet kaptak az rek letben s mesevilgban, pldul tbb trtnetkben is szerepel a kirly fia, Aengus, aki egyszer csellel elfoglalta apja palotjt (a Brugh na Binnet – feltehetleg ma a Newgrange-knt ismert kamrasr), de ksbb szerelmhez hasonlan is hattyv vltozik, hogy rkre vele maradhasson ( a hattyv vls motvuma a Csongor s Tndben ill. az rgrusban is feltnik ). Birodalmaikhoz az rek gyakran a tlvilg fogalmt is ktik. Sokfle ilyen birodalmat ismer az r hagyomny, melyek kzl nhny jelentsebb: Tr na ng (az Ifjsg Fldje), Tr Tairngire (az gret Fldje), Tr na mBan (a Nk Fldje). Egy msik mondakr Avalon birodalmval is foglalkozik, mely szintn a tndrek varzslata ltal az emberek szmra nem lthat, nehezen elrhet.

Az angol nyelvben a tndrre, manra, trpre van mg egy sz: elf. Jelentse tbbrt, sszetett, jelenthet apr, fld alatt l gonosz kis llnyt, aki akr az emberre is veszlyes lehet, jelentheti a „hsies” tndrt, de egyb csods jelleg teremtmnyt is. Nem csak egy vagy tbb konkrt lnyt takar, hanem maguknak a termszeti erknek csendesen, a httrben mkd megszemlyestit is magba foglalja. Az elnevezs a germn mitolgibl szrmazik, a nmet nyelvterleten ugyancsak megvan, szintn elf, esetleg elbe alakban, de a skandinv npeknl is megtallhat hasonl formban s jelentsben.

A Balkn tndrkultusza

A balkni npeknl ugyancsak megtallhat egy sajtsgos tndr kultusz. Ez leginkbb a grg nimfkra emlkeztet, de vannak egyni jegyei is. A szlv tndr, a vili f jellemzje az, hogy legtbb vonsban – fleg magyar nyelvterleten – boszorknny vlt, jelentse a sok helyen tndr s boszorknyt egyarnt jelent szpasszony, fehr asszony, kisasszonyok jelentskrbe olvadt bele, talaktva a valsznleg ettl eltr honfoglals kori magyar tndrkpzetet. De vannak egyb sajtossgai is, nemcsak nnem, esetlegesen rt szndk, boszorknyos jelleg tndrek lteztek a szlv npek kpzeletben, hanem tbbek kzt vihar s llatalakban megjelen tndrek is. A vilik megjelensi formja sokszor valamilyen vihar vagy forgszl, melyet vilik tncnak is neveznek. A zoomorf tndrek egyik rdekes formi a lalakban megjelenk, az n. Tdor-lovak, l-tndrek. A msik sajtsga a szlv tndreknek az idszakos, naptri dtumhoz, vagy jeles alkalomhoz kthet megjelens. A kvetkez eltrs a kzpkori s renesznsz nyugati folklrral szemben a tndrek veszlyessgi foka, sokkal inkbb rt jellegek, mint nyugati testvreik.

A magyar nphit tndrei

Legnagyobb hatssal a magyar hiedelemvilgra ktsgtelenl a balkni npek tndrkultusza volt. Innen kerlt t a kisasszonyok, fehr asszony, szpasszony kifejezs. Az is a szlv npek hatst jelzi, hogy a tndrkedik, az Erdlyt takar Tndrorszg kifejezsek elssorban pejoratv rtelemben voltak hasznlatosak a 16-17. sz. sorn, vagyis nem ppen pozitv dolgokat jelltek.

A tndr elssorban a Dl-Alfldn, Dunntlon, Erdly, Moldva, Bukovina terletn, s a Felfld sok helyn fordult el. Ezen terleteken a tndrek fiatal, hossz haj, ltalban fehr ruhs, gynyr nk, rendszerint csoportosan jelennek meg. Kedvelt megjelensi helyeik az elhagyott svnyek, keresztutak, hidak, rkok, tavak. Elszeretettel nekelnek, zenlnek, frdenek, nha nagy tncmulatsgokat vagy ebdeket tartanak. Kpesek replni, alakot vltani (pldul hattyv vagy forgszll vltozni). A frfiakat elcsbtjk, elragadjk vagy tvtra vezetik; a csecsemket elcserlik, a lovakat elktik jszakai mulatsgaikhoz (Bukovinban bizonyos napokon mkkal szrtk krbe ellenk az istllt). Azokat, akik mulatsgaikat megzavarjk, meneteik tjba kerlnek, vagy tnchelyeikre lpnek, betegsgekkel sjtjk: a nphit szerint a bnulst, nmasgot, rletet, kisebesedett lbat a tndrek okozhatjk. Ugyanakkor a j tndrek kpesek megmenteni a veszlyben lev embert(pldul a tba fulladozt kimentik).

A fairy, Fee rtelemben vett hasznlata csak a 18. sz. vgn, a 19. sz. elejn terjedt el, vagy legalbbis a sztrakban ekkor kapott helyet ez az elnevezs.

A tndrek az irodalomban

A klasszikus angol szpirodalomban mr korn helyet kaptak a tndrek, pldul Shakespeare Szentivnji lmban Mab, a tndrek kirlynje, br ezen mr ersen rzdik a mai fairy hats; illetve a Rme s Jliban is az apr kis tndreket. Az angol kutats kt tndrfajtt klnbztet meg: a kzpkori, „hsi” tndreket s az Erzsbet- s Jakab-kor kis szrnyas lnyeit, a „diminult” tndreket, a mai kznapi fairyk eldeit. A Mab kirlyn mellett van a Szentivn ji lomnak mg egy csods mesei szereplje: Puck, a hobgoblin, aki szintn egyfajta tndr, egy csnytev man. Jonson, Milton mveiben is elfordulnak tndrek s egyb csods lnyek.

Az eurpai irodalomba is bepl a folklrbl, Ariosto rjng Orlandjba Boiardo hasonl cm mvbl kerlt t ugyanazzal a nvvel Fata Morgana tndrkirlyn. A nvben is megvan a fatum, fata sz, Morgana (Morgane) pedig az Arthur-mondakrbl szrmazik, (Arthur varzserej fltestvre) vagyis szintn kelta illetve breton eredet. A kirlynhz hasonl motvumot hasznl a tassoi eposz is, a Megszabadtott Jeruzslem, Armida, a varzsln szemlyben. A 17-18. szzadban a tndrek gyjtemnyes mesektetekben is felbukkannak, az 1700-as vekre mr tbb ezer ilyen tmj mese jelenik meg, Angliban pedig sszefoglal, gyjtemnyes ktet is napvilgot lt a tndrekkel kapcsolatos hiedelmekrl. A Grimm testvrek szintn beptik a kor babonit s ismereteit a mesikbe, melyek a szjhagyomnyokbl s irodalmi mvekbl egyarnt tpllkoznak, s mivel nmet nyelvek, knnyen eljutnak Bcsbe s gy Magyarorszgra is. Az els ismert magyar nyelv m, amelyben tndrek szerepelnek, az rgirus-szphistria, amely 1580 tjn rdott; szerzje Gergei Albert. A szphistria, amely ismeretlen eredet, feltehetleg latin vagy itliai mintra vezethet vissza, s antik mitolgiai elemeket ppgy tartalmaz, mint petrarkista hatsokat. Rendkvl ers hatst gyakorolt a magyar npmesk vilgra, s a magyar irodalomra is, hiszen egy ksi kiadsa szolglt Vrsmarty Mihly: Csongor s Tnde cm mvnek alapjul. A 17-18 sz. folyamn az eurpai folklrbl s irodalombl fokozatosan bekerlhetett a magyar kztudatba s irodalmi letbe a fairy rtelm tndralak, mely sszekeveredett az itthon mr meglv elemekkel. Elssorban a romantika illetve a ksi klasszicizmus egyik jellegzetes szerepli: (E. T. A. Hoffmann: Az Arany virgcserp, Vrsmarty Mihly: Zaln futsa, Petfi Sndor: Jnos vitz). Rz dm A Gyrk Ura fordtsakor a Vrsmarty ltal alkotott Tnde nvbl kiindulva szerepelti Tolkien elfjeinek magyar megfeleljeknt a tnde npnevet .

Ni nevek

A Tnde ni nevet Vrsmarty Mihly alkotta a tndr szbl. (Els zben a Csongor s Tnde cm drmai kltemnyben bukkant fel.) jabban a Tndr is anyaknyvezhet nv lett.

 

 

 

men
 
lersok
 
link me!

Ha te is cserlnl, tedd be buttonod a vk-be s tedd ki az oldalra vmelyik buttonomat! Buttonod ne legyen 150 pixelnl szlesebb, klnben nemtom kitenni!/ a foldalon tallod a buttonaimat/

 

 

 

 

   Kattints a kpre a teljes mrethez!

     

          

   

    

 Kattints a kpre a teljes mrethez!

 

 

 

 

Site info

/mita az oldal tmja megvltozott/

induls: 2008.04.29.

tma:  

angels, fantasy, fairy

szerki: fayre

webcm:

www.angelweb.try.hu 

kiedsztoldal:

www.angelweb.mlap.hu

 

 

Top Affis!

  

  

ha be szeretnl kerlni az 

affik-hoz rj a vendgknyvbe!

Log in
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!